Kdo získá Zlatý Šafrán za cukroví? Pohled předsedy kulturní komise

Vydáno: 5.1.2009

O nečekaném vánočním dárku se dověděli v Lánech. "V červenci získala naše obec v soutěži Vesnice roku 2008 Modrou stuhu za společenský život a teď jsme dostali zprávu, že s tímto oceněním je spojen i grant 600 tisíc korun," uvedl předseda kulturní komise v Lánech Roman Havelka. Podle pravidel pro použití grantu musí obec přidat ze svého rozpočtu dvacet procent přiznané částky.

To, že jste získali ocenění, ani nepřekvapí, protože i závěr roku je v Lánech plný zajímavých kulturních a společenských akcí. Co chystáte?

Letos podruhé jsme připravili Voňavý advent, což je program, při němž se budou v sobotu 13. prosince v sokolovně vyrábět vánoční ozdoby, svícny i drobné dárečky, zdobit perníčky a vánoční stromek, zpívat a hrát loutkový vánoční příběh pro děti i dospělé. U každého stánku a na výstavě budou připomenuty vánoční tradice, například, jak se v minulosti zdobil vánoční stromek nebo jak upravovali slavnostní stůl naši předkové. A kdo bude chtít, může se zúčastnit cukrářské soutěže Zlatý Šafrán. Stačí, když přinese ochutnat vánoční cukroví nebo jablkový či jiný závin do sokolovny. Porotu budou tvořit lánští muži, kteří ocení nejen nejchutnější cukrovinky, ale i ty, které budou nejvíc lahodit jejich očím.

I letos zakončí tento program loutkové ztvárnění České mše vánoční Jakuba Jana Ryby?

Tohle představení režíroval v kladenském Divadle Lampion režisér Karel Brožek a s úspěchem se tam hrálo s malou přestávkou od roku 1992 do roku 2006. Takže se při této příležitosti sejdeme my, kdo jsme během těch let v představení hráli.

K divadlu máte velice blízko, protože vedete amatérský soubor Tyrš v Lánech. Co se souborem na konec roku chystáte?

Už poosmé je na závěr prosince připravena nová premiéra, a to komedie Christophera Duranga Nevyléčitelní. Před dvěma lety nás ale napadlo, že bychom každoroční premiéru mohli spojit s oceněním někoho z místních lidí za to, co pro obec nezištně udělal. Cenu jsme nazvali Klobouk dolů a obrázek a stříbrný odznak, který oceněný člověk dostane, navrhl lánský malíř Petr Kellner.

Mladá fronta DNES - střední Čechy 5. 12. 2008, autor Zdeněk Kuchyňka