Cenu Klobouk dolů dostala v Lánech Václava Nováková

Datum: 05.01.2009
Již třetí občan Lán získal v samém závěru roku čestné ocenění Klobouk dolů, udělované za významný a nezištný přínos k propagaci a rozvoji obce. Lány tentokrát smekly pomyslný klobouk před místní rodačkou a dlouholetou aktivní sokolkou Václavou Novákovou. Ta se, bohužel, nemohla slavnostního předání z osobních důvodů zúčastnit, Klobouk dolů za ni tedy převzal její druhorozený syn Vladimír.


Cenu Klobouk dolů převzal za svou nepřítomnou maminku její druhorozený syn Vladimír (druhý zleva).

„Cenu s názvem Klobouk dolů jsme založili před třemi lety jako upřímnou formu vyznamenání a poděkování občanům, kteří věnovali svůj čas ve prospěch veřejnosti, aniž za to čekali jakoukoliv odměnu, a jimž se zároveň podařilo významně zasáhnout do života obce. Ocenění si od roku 2007 mohou připnout na klopu také malý stříbrný odznak, čímž se automaticky stávají členy čestného klubu a rozhodují o dalším laureátovi. Odměnou je jim kresba z dílny významného současného malíře a též lánského rodáka Petra Kellnera, který také navrhl logo ceny,“ informoval předseda výboru ocenění a jeho zakladatel Roman Havelka.

Klobouk dolů smekají Lány vždy 30. prosince před již tradiční premiérou nové hry Divadelního spolku Tyrš. V roce 2006, kdy cenu divadelníci předávali poprvé, vystoupil na pódium místní sokolovny tehdy dvaaosmdesátiletý Karel Baroch, jemuž Tyrš poděkoval za obnovení a dlouholeté udržování divadelní tradice v obci.

V roce 2007 cenu získal ještě o rok starší lánský rodák Antonín Bechyně, který je bez nadsázky ztělesněním sportovního ducha obce. Celý život je nejen sám aktivním sportovcem, ale k lásce k tělovýchově přivedl již celou řadu generací dětí a mládeže.

Loni mohli po výzvě v Lánském zpravodaji předkládat své návrhy i sami občané. „Výboru se ze vsi sešlo několik nominací a jeho členové s aktivními hlasy, kterými jsou sami ocenění a starosta obce, pak vybrali po pečlivém zvážení za dalšího laureáta paní Václavu Novákovou,“ informoval Roman Havelka.

Václava Nováková, kterou všichni v obci oslovují Vendulo, se narodila v Lánech roku 1945. Již od mládí se zapojovala do veřejného života v obci. Po skončení vysoké školy v roce 1971 začala pracovat v místní tělovýchovně organizaci, nejprve jako řadová cvičitelka, později vedla celý odbor základní a rekreační tělesné výchovy.

Od roku 1972 byla již členkou výboru tělovýchovné jednoty a v roce 1991 a 1992 se podílela na procesu obnovení Sokola v Lánech. Od té doby pracuje v jeho výboru a od roku 1998, tedy již po deset let, je jeho starostkou. Za tu dobu se v sokolovně mnohé změnilo k lepšímu. Václava Nováková je také stále aktivní cvičitelkou, věnuje práci pro Sokol a jeho členy téměř veškerý svůj volný čas.

Kladenský deník 2. 1. 2009, autor Robert Božovský

 

Fotosoutěž Lánské pohledy 2019

Vyhledat


Aktuality e-mailem