Informace Státní veterinární správy

Vydáno: 26.1.2023

Sdílíme stručnou informaci Státní veterinární správy k novému ohnisku ptačí chřipky, které bylo potvrzeno u nás v obci. "Nové ohnisko ptačí chřipky s pořadovým číslem 11 se potvrdilo v komerčním chovu kachen v Lánech na Kladensku ve Středočeském kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn 103 kachen z celkového počtu 10 100 kusů. Veterinární inspektoři v chovu odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které posléze potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na stanovení patogenity se v současnosti čeká. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Veškerá drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření." Petr Vorlíček tiskový mluvčí Státní veterinární správa Slezská 100/7, 120 00 Praha 2 Obec Lány čeká na oficiální vyjádření Krajské veterinární správy SVS k celé události a všechny občany budeme o této situaci nadále informovat. Děkujeme.