Bioplynová stanice na skládce Ekologie s.r.o Babín

Vydáno: 18.9.2007

Obecní úřad v Lánech obdržel k vyjádření „Oznámení záměru dle přílohy č.3 zákona 100/2001 Sb.“ na výstavbu bioplynové stanice.

Tato bioplynová stanice se má stavět v areálu firmy Ekologie s.r.o. vedle stávající skládky na katastrálním území obce Rynholec. Předpokládaný elektrický výkon je 526 kW. BPS má zpracovávat celkem 13.185 t biologicky rozložitelných látek. Z toho se předpokládá 1.428 t jatečních odpadů, 80 t kuchyňských odpadů, 450 t biologicky rozložitelných odpadů, 1.200 t separovaných odpadů a 10.000 t kukuřičné siláže. Stanice bude umístěna 1,27 km západně od zástavby obce Lány. Protože se jedná o závažné rozhodnutí, požádalo OZ Krajský úřad o prodloužení termínu na vyjádření, který byl 20 dnů. Zároveň OZ oslovilo nezávislé odborníky na tuto problematiku o odborné názory. Krajský úřad termín neprodloužil s tím, že další vyjádření obce bude při projednávání stavebního povolení. Obecní zastupitelstvo bude požadovat projektanta a investora akce, aby na příštím veřejném zasedání obce blíže vysvětlil občanům případné dopady na životní prostředí v naší obci.