Pozvání na výpravnou operu na barokní libreto z kroměřížského zámku - ENDYMIO

Vydáno: 18.9.2008

v předvečer Masarykovy vatry Vás zve kulturní komise obce Lány v pátek 19. září od 20.00 hodin před budovou Muzea T.G.M. v Lánech.

Skutečnou kulturní lahůdku připravila kulturní komise obce Lány za podpory Středočeského kraje. Lánští občané budou mít možnost 19. září ve 20.00 hodin zhlédnout u Muzea T. G. Masaryka v Lánech nefalšovanou barokní operu Endymio v podání souboru Ensemble Damian.
„Tento náročný projekt realizovali jeho tvůrci za podpory Evropské unie. Představení přináší divákům skutečně nezapomenutelný umělecký zážitek nejen díky vlastní špičkové interpretaci díla, ale také prostřednictvím velmi výpravných, elegantních a kreativních kostýmů v duchu klasického pojetí barokní opery.
Endymio je opera na barokní text, která se roku 1727 představila v kroměřížském zámku a do dnešních dnů byla skryta v kroměřížském archivu. Autorem textu byl piarista Jan Kopecký (1696-1758). Původní hudba se bohužel nedochovala, ale zhudebnění libreta se ujal současný český nadějný skladatel a muzikolog Tomáš Hanzlík, který je zároveň uměleckým vedoucím souboru Ensemble Damian. Vycházel přitom z principů dobové tvorby, a tím zachoval autentickou atmosféru a původní historickou hodnotu díla.
V titulní roli uvidíte kontratenora Jana Mikuláška, dále účinkují Markéta Večeřová, Jana Synková, Marcel Havránek, Pavel Maška, Matěj Klapetek. Sbor Chorus Mauritiens, jehož některé členy již znáte z letního vystoupení u vašírovské kapličky, řídí sbormistr Tomáš Klásek. Nastudování a režii představení měl na starosti Tomáš Hanzlík. Soubor Ensemble Damian pro intepretaci barokní hudby používá kopií dobových nástrojů.
V případě nepříznivého počasí je připravena náhradní varianta v lánské sokolovně.